V porovnaní s minulým rokom sa prílev investícií plynúci na Slovensko spomalil. Kým v roku 2002 prišlo 183 miliárd nových investícií, tento rok analytici predpovedajú nárast okolo 34 miliárd. „Spomalenie sa očakávalo, predsa len minulý rok bol pre privatizáciu SPP výnimočný. Bola to gigantická injekcia nielen pre Slovensko, ale aj v rámci regiónu," vysvetlil Viliam Pätoprstý.
Slovensko si ako cieľovú krajinu pre svoje investície najviac vyberajú nemeckí podnikatelia. Tí u nás investovali od roku 1993 takmer 80 miliárd a aj tento rok viac ako jedna tretina pochádza odtiaľ. Pre Slovensko boli významní aj maďarskí, britskí a holandskí investori.
Medzi prichádzajúcimi investíciami stále dominovali príjmy z privatizácie. „Boli to najmä dobiehajúce príjmy z odpredajov Slovnaftu a Stredoslovenskej energetiky," spresnil Pätoprstý. Podiel investícií na zelenej lúke bol stále nízky. „Práve tie sú pre ekonomiku a tvorbu nových pracovných miest dôležité," upozorňuje Marek Jakoby, analytik Mesa 10.
Kým investície do podnikov rastú, ich prílev do bankového sektora klesá. Najväčší prírastok, 37 miliárd korún, bol v roku 2001, kedy sa predávali najväčšie bankové domy: Všeobecná úverová banka a Slovenská sporiteľňa.
Naopak, záujem Slovákov podnikať v zahraničí klesá. Investície slovenských podnikateľov sa za prvých 9 mesiacov tohto roka znížili o 408 miliónov korún. Najviac ich odišlo z krajín bývalej Juhoslávie a Ukrajiny. Mimo nášho územia spolu preinvestovali slovenské firmy 18,1 miliardy korún.
Investícií zo zahraničia je na Slovensku stále nižší ako u našich susedov. „Ku koncu roka 2002 Slovensko vykazovalo najnižšie hodnoty zahraničných investícií v prepočte na obyvateľa v rámci krajín V 4," tvrdí Pätoprstý. Podľa neho je hlavným dôvodom zaostávanie v druhej polovici 90. rokov, ktoré sme stále nedokázali dobehnúť. Minister hospodárstva Pavol Rusko pripisuje vinu nezdravej ekonomike spred roka 1998. „Tie investície, o ktoré sme vtedy prišli, v susedných krajinách už teraz pracujú a prinášajú nové," povedal. Tento rok však považuje v ekonomických reformách za prelomový. „Všetky zmeny spolu s daňovou reformou vytvárajú priaznivejšie podnikateľské prostredie, čo berú do úvahy aj investori," tvrdí Rusko.
Národná banka Slovenska odhaduje, že budúci rok by na Slovensko mohlo prísť 1,3 miliardy dolárov nových investícií. Iní ekonómovia sú v prognózach optimistickejší.
„Náš odhad na budúci rok je 5,9 percenta hrubého domáceho produktu, čo je asi 2,3 miliardy dolárov," vyčísľuje Viliam Pätoprstý, ekonomický analytik UniBanky. Minister hospodárstva je vo svojich odhadoch zahraničných investícií ešte odvážnejší. „Podľa môjho názoru by sa číslo 1,3 - ako predpovedá centrálna banka - mohlo v budúcom roku aj zdvojnásobiť," vyhlásil Rusko.